Tempo ładowania strony to bardzo istotny czynnik w ocenie przez wyszukiwarkę wartości naszej witryny. Prawidłowy czas ładowania strony powinien wynosić maksymalnie 3 sekundy. Już poniżej pierwszych dwóch sekund powinniśmy renderować pierwsze treści, a całkowity indeks szybkości musi zejść poniżej 5 sekund.

Tymczasem w Polsce większość witryn nie udaje się osiągnąć żadnego z tych pułapów, co przekłada się na ich pozycje w indeksie Google. Co zrobić, by przyspieszyć tempo ładowania witryny? Na co uważać, w co inwestować? Jak zdobyć wysokie pozycje w Google?

Bezpośrednią przyczyną piętnowania przez Google powolnego tempa ładowania witryny jest wysoki współczynnik odrzuceń witryny. Wynika on oczywiście ze zniechęcenia użytkowników, którzy nie chcą czekać na to aż witryna załaduje się i wyłączają ją zanim zdążą zapoznać się z treścią. To oczywiście zdecydowanie nie user friendly, dlatego stanowi jeden z czynników ocenianych przez wyszukiwarkę pod kątem ustalania pozycji strony w rankingu.

Co może wpływać na tempo ładowania strony?

seology agencja seo

Przyczyną są przede wszystkim liczne funkcjonalności i grafiki, które znajdują się na stronach. Zwykle im większa ilość elementów, które ładują się na stronie, tym większa jej waga i tempo ładowania witryny. Dokładając jakiekolwiek elementy w witrynie warto więc bieżąco weryfikować czy nie przekładają się one na spowolnienie tempa ładowania.

Jak sprawdzić szybkość ładowania strony?

Możemy skorzystać np. z oficjalnego narzędzia Google – PageSpeed Insights, które wykaże nam podstawowe parametry strony, analizując wagę plików HTML, wagę i wielkość zdjęć, działanie serwera czy poziom wykorzystywanej pamięci podręcznej. Dzięki temu otrzymamy praktyczną listę wytycznych na temat tego, co nie działa prawidłowo na naszej stronie. Z takiego rozwiązania korzysta każda dobra agencja seo.

Jak przyspieszyć tempo ładowania witryny?

pozycjonowanie stron internetowych seologyOptymalizacja grafik

To pliki graficzne są najczęściej elementem, który najmocniej wpływa na prędkość witryny. Niestety projektując stronę często zapominamy o jej wadze i nie optymalizujemy grafik. Tym razem nie mamy na myśli jednak tylko nadania im tytułów i zoptymalizowania atrybutów Alt, lecz kompresję ich wielkości oraz nie wrzucanie na stronę plików w zbyt dużym rozmiarze. Zwracajmy więc uwagę na to, by obrazek wyświetlany na stronie w danym rozmiarze był na nią ładowany w dokładnie takim samym – nie większym oraz by przed załadowaniem pliku na stronę skompresować plik przy użyciu zewnętrznego rozwiązania – np. korzystając z licznych internetowych kompresorów. Już po optymalizacji samych zdjęć z pewnością zauważymy różnicę w tempie ładowania strony.

Wybierz dobry serwer

Pamiętajmy o tym, że o tempie ładowania witryny decydują także parametry serwera, na którym się ona znajduje. Jeśli serwer odpowiada w czasie dłuższym niż 0.2 sekundy, osiąga wartość, która nie jest już rekomendowana przez Google i opóźnia ładowanie naszej witryny. Dobry serwer będzie niezbędny także dla posiadaczy stron, które nagle notują gwałtowne wzrosty wejść – np. portale internetowe. Opłacając tańszy serwer mogą obawiać się, że nie uniesie on skali użytkowników. Wybierając serwer nie kierujmy się więc tylko ceną, ale przeanalizujmy dokładnie parametry wybranej oferty.

https://seology.pl/wp-content/uploads/2019/01/pozycjonowanie-gliwice-seology.pngDbaj o kod

Chcąc przyspieszyć ładowanie szybkości witryny powinniśmy także zmniejszyć rozmiary plików z kodem witryny. Zwróćmy uwagę także na ewentualne zastosowanie JavaScript, które przekłada się bezpośrednio na spowolnienie działania witryny. Najlepiej zrezygnować z jego stosowania – jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto ładować go asynchronicznie lub z opóźnieniem. Zwróćmy także uwagę na liczbę zapytań, które są kierowane do serwera – niejednokrotnie witryny ładują zbędne elementy, które później nie są wykorzystywane – np. czcionki czy niewykorzystywane przez użytkownika widgety.

Uważaj z przekierowaniami i wtyczkami

Zbyt duża liczba przekierowań w obrębie witryny znacząco wydłuża tempo ładowania strony. Zminimalizowanie ich liczby jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku mobilnej strony – badania donoszą, że nawet 53% mobilnych użytkowników internetu opuszcza stronę, jeśli czas jej ładowania przekracza 3 sekundy. dużej liczby przekierowań, gdyż powodują one wydłużenie czasu ładowania. Pamiętajmy także o tym, że duża liczba przekierowań nie jest korzystna dla serwisów, które posiadają szyfrowane połączanie z https. Zwróć uwagę także na wtyczki – jeśli korzystasz np. z WordPressa, twoja strona może ładować się wolniej poprzez mnogość zainstalowanych w nim wtyczek. Warto więc zweryfikować, które z nich są niezbędne i które mogą bezpośrednio wpłynąć na osiągane wyniki.

Włącz Gzip

Gzip to swego rodzaju metoda kompresji danych przesyłanych z poziomu serwera na komputer, której włączenie pozwala na dużą poprawę wyników witryny. Niejednokrotnie udaje się zredukować wagę plików o 2/3 ich wartości, które kompresowane są na poziomie przeglądarki internetowej danego użytkownika. Warto więc pomyśleć o włączeniu kompresji dodając odpowiednie kody do pliku .htaccess.

Zachowaj w pamięci

Na przyspieszenie strony możemy wpłynąć poprzez ustawienie przechowywania w pamięci podręcznej danych z witryny. Oznacza to mniej więcej tyle, że przeglądarka zachowuje zasoby witryny na dysku użytkownika i zamiast pobierać je z serwera, wczytuje je z pamięci podręcznej. To oczywiście sprawia, że witryny ładuje się w dużo szybszym tempie.

Połącz pliki w jeden

Mniejsza liczba zapytań do serwera przyspiesza tempo ładowania witryny – dużo korzystniejsze będzie więc ładowanie jednego dużego pliku niż dużej liczby mniejszych, które pobierają się każdy osobno po kolei. Warto więc połączyć wszystkie pliki CSS i JS, a następnie je zminifikować, czyli usunąć zbędne elementy, jak spacje, nie zmieniając przy tym funkcjonalności kodu.